next back Autor : Milan Jablonský mblonsky@planeteer.com <744>
Název : "INDIANSKA" NOSTALGIA (24)




"Indianska" nostalgia (24): MOJE FILMOVE ZACIATKY (5) - JANOSIK
(Text ©Milan Jablonský, fotografie su zo sukromnej zbierky z archivu autora a z inych zdrojov).



Dr. Frantisek KUCHTA vytvoril v Bielikovom velkofilme J A N O S I K (1963) hlavnu ulohu Juraja Janosika. Foto M.Kordos

Cloveku, ktory vymyslel klimatizaciu, by mali posmrtne udelit Nobelovu cenu za komfort milionov ludi v horucich dnoch leta. Myslim, ze jeho meno bolo Carrier a ako prvy skonstruoval hadam este pred druhou svetovou vojnou prve klimatizacne zariadenie. Pod jeho menom na americkom kontinente existuje jedna z najvacsich firiem, ktoru Mr. Carrier zalozil. Dodnes vyraba vela druhov klimatizacnych zariadeni. Jeden z produktov tejto firmy ochladzuje aj moj dom a sprijemnuje moj zivot v horucich letnych dnoch. V poslednych julovych tyzdnoch “roku pana” 2002 postihli nas v Kanade a konkretne v Toronte tropicke horucavy. Podobne ako predtym v Europe. Teploty blizko k 40 stupnom a s vlhkostou (beruc v uvahu humidex) vysoko nad. Horucava by sa hadam dala vydrzat, pokial je sucha. Ked sa ale k tomu prida vysoka vlhkost a “smog”, je to na nevydrzanie. Nezavidim statisicom “putnikov” krestanskej mladeze, ktora sa zaciatkom tyzdna nastahovala do Toronta z celeho sveta v ramci oslav “World Youth Days” aj s Papezom Janom Pavlom II., ktoreho vsetci ucastnici v skratke volaju “JP two” (vyslov “dzejpi tu”), ale tiez “Grandpa” - stary otec. JP 2 vacsinu dni travi na severe, nedaleko od Toronta na Lake Simcoe na malom ostrove “Strawberry Island”. Este stastie, ze ani papez ani jeho doprovod a putnici nemusia na sebe nosit v tychto horucavach “goralske sukenne portky a krpce”, ako bolo zvykom pred niekolkymi storociami (symbolicky aj dnes), ked v Liptove a na hornej Orave az v Polsku sa po horach potuloval a bohate panstvo zbijal legendarny Juraj Janosik. Slovensko / Polsky “Robin Hood

Ked som si dnes doobeda pustil video pasku s filmom “JANOSIK” z roku 1963, aby som si obcerstvil mnohe spomienky z natacania, velmi silne dominovali v mojej pamati tie letne horuce dni z roku 1962, ked Dr. Fero Kuchta (Janosik) a jeho zbojnicky kumpani od Ctibora Filcika (Hrajnoha) az po Martina Tapaka (Uhorcik) ci Jozefa Kronera a mnoho inych, sa den co den, od rana do vecera “parili” v sukennych portkach, kabaniciach a krpcoch pohybujuc sa pri natacani v strmych kopcoch Vratnej a Gemerskej doliny. Ja som mal to stastie, ze ked som ja robil niekolko zaberov v exterieroch, mal som na sebe “noblesne lahke grofske oblecenie”, a ked som kde tu pomahal reziserovi Palovi Bielikovi a jeho pomocnikovi Martinovi Tapakovi s reziou, tak som mal to najlahsie pracovne oblecenie - kratke nohavice a tricko. Tak obleceny v horskom prostredi Vratnej a Gemerskej doliny sa dala akakolvek horucava s lahkostou vydrzat.


Slovensky "Fanfan Tulipan" tak jeden z prazskych kritikov porovnal film JANOSIK a jeho hrdinu Juraja Janosika v podani Frantiska KUCHTU. Na snimke Samuel Adamcik v ulohe knaza a Lucia Poppova ako Tereza s Janosikom (Frantisek Kuchta) Foto M. Kordos

Spomenutu video pasku s filmom Janosik z roku 1963 som si pustil s umyslom vzhliadnut nie len film (aj seba o 40 rokov mladsieho, stihlejsieho a krajsieho, hahahaha), ale hlavne z dovodu, aby som si pripomenul mnohe mena ludi z filmoveho stabu a mnoho hercov, ktorych tvare ale aj mena sa po viac ako 40 rokoch vytratili z pamati. Predtym, hned zrana som isiel na internet a pokusil sa najst tieto a dalsie informacie na www.IMDb.com(Internet Movie Database Ltd). Pravdu povediac, bol som nemilo prekvapeny, ked o prvom slovenskom sirokouhlom farebnom dvojdielnom filme bola len skromna informacia, uvadzajuca, ze reziserom a scenaristom bol Palo Bielik a z hercov bol uvedeny len Frantisek Dibarbora. Nikto iny nebol ani len spomenuty. Dibarbora vytvoril v Janosikovi mensiu ulohu sudcu, ktoreho na ceste do grofstva “mojho otca” (Dolinay) ozbijal o sperky starsi Uhorcik (nesmrtelny Jozef Kroner). Dibarbora nebol ani len uvadzany v titulkoch filmu. Neviem, z akeho dovodu nie? Urcite nie preto, preco moje meno bolo vyskrtnute! Dibarbora nebol na ciernej listine komunistov ako ja za moju “nelegalnu” emigraciu do Kanady.


Lucia Poppova a Milan Jablonsky (autor prispevku) z hereckych skusok vo filmovom studiu Koliba v Bratislave. Lucia Poppova kandidovala na ulohu Terezy a ja na ulohu mladeho grofa Belu Dolinaya. Foto: M.Kardos

Dozvedel som sa ale, ze v nie tak davnej minulosti bolo sfilmovanych viac “Janosikov”. Nie len “Janosik” Martina Frica z roku 1935 a Pala Bielika z roku 1963, ale aj par “polskych” Janosikov. Polsky reziser Jerzy Passendorfer natocil v roku 1974 Janosika, znameho tiez pod menom “Yanosik”. Hlavnu ulohu vytvoril herec Marek Perepeczko. O jeden rok neskorsie isiel v polskej televizii TV serial “JANOSIK” (1975). Zrejme v poslednych mesiacoch tohoto roku reziserka Agnieszka Holland, natocila (pravdepodobne dokumentarny) film: “Prawdziwa historia Janosika i Uhorcika” (2003). International English title: True Story of Janosik and Uhorcik (2003). Uvedeny do kin, alebo TV bude asi v roku 2003. Historia natacania filmov z Janosikovskou tematikou nekonci! Pred par dnami som sa z novin dozvedel, ze prave skoncili vyberove konkurzne skusky na najnovsiu “cesko-slovensko–madarsku” koprodukciu noveho JANOSIKA. Film, ktory by mal prist do kin niekedy v roku 2004. Ma to byt velkofilm s rozpoctom 150 milionov korun a hlavnu ulohu Juraja Janosika ma stvarnit posluchac studujuci na Katedre alternativneho a babkoveho divadla Prazskej DAMU Vaclav Jiracek(vybrany z 300 uchadzacov). Waw! Dost historie! Je cas sa prinavratit k Bielikovmu filmu z roku 1963! Reziser Palo Bielik pravdepodobne nosil v sebe “janosikovsku temu” hadam od roku 1935, ked on stvarnil Juraja Janosika v dnes uz “klasickom” Fricovom filme. Tou temou sa seriozne zacal zaoberat od pociatku 50-tych rokov, ked zacal davat dohromady scenar buduceho prveho slovenskeho dvojdielneho farebneho sirokouhleho filmu. Svoj sen zacal realizovat az v roku 1961. Natacanie filmu trvalo skoro plne dva roky a film bol uvedeny do kin v roku 1963, premierou v Liptovskom Mikulasi. Na buduci rok bude 40 rokov od jeho uvedenia do kin.


Krasne prostredie Vratnej doliny s pozadim mohutneho vrchu Rozsutec bolo perfektnym prostredim pre umiestnenie "slavnej Janosikovskej krcmy" v ktorej Janosika zlapali. Na snimke Frantisek Kuchta (Janosik), Vojtech Brazdovic (Ilcik) na koni a pred studnou Lucia Poppova (Tereza). Foto: M. Kordos

Ako sa stalo, ze reziser Palo Bielik mi ponukol vo svojom filme vytvorit jednu z uloh, dodnes neviem. Mam vsak tusenie, ze v tom mal “prsty” pravdepodobne moj otec, ktory asi napisal Bielikovi par riadkov a prilozil k listu moju fotku (uverejnena v minulom prispevku), ktora asi presvedcila Bielika, ze ak nic ineho, aby som sa aspon prisiel na Kolibu predstavit. Ked som prisiel do Bratislavy, ubytovanie som mal rezervovane v starom hoteli Carlton. Este som sa ani poriadne nezabyval, ked zazvonil telefon a volajuci sa predstavil ako Dr. Frantisek Kuchta! V kratkosti mi vysvetlil, ze tak ako ja, aj on sa ide zajtra predstavit Bielikovi. Ci nemam chut s nim ist niekde na veceru a pohar vina. Nemal som ani len potuchy, ze on bude buducim JANOSIKOM. Ked som sa zastavil v jeho izbe a videl som ho lezat na posteli, z ktorej vycnievali aspon pol metra mimo postele jeho nohy, bolo mi jasne, ze nemoze byt nicim inym, ako kandidatom na stvarnenie Janosika. Chlap ako hora, cez dva metre vysoky, koho ineho by mohol predstavovat ako Janosika! Kedze sme obaja boli amateri, neherci, ta skutocnost nas hned zo zaciatku zblizila a stali sme sa priatelia, kamarati, ktorych kamaratstvo pretrvavalo nie len pocas dvoch rokov natacania filmu, ale este aj potom.


MUDr. Frantisek KUCHTA hlavny predstavitel Bielikovho Janosika (1963) vo svojej pracovni v Ilavskej vaznici, kde posobil ako lekar a chirurg.

Dr. Frantisek Kuchta v case priprav filmu JANOSIK posobil v chyrnej Ilavskej vaznici ako chirurg a lekar. Z titulu sefa vazenskej nemocnice automaticky dostal hodnost “kapitana” StB. Byval v Novej Dubnici a do Ilavy dochadzal. Kuchta bol odo mna o nejakych par rokov starsi. Bol velmi vzdelany, scitany, nadpriemerne inteligentny s velkym zmyslom pre “fair play”. Postavou a vzhladom bol skutocne janosikovsky typ. Aj ked Fero Kuchta podla Tapaka neprekvital nejakym extra talentom v hereckom prejave, bol uzasne tvarny, huzevnaty, prirodzeny, uvolneny, bez tremy. Bielik nemal lepsieho kandidata, aj ked sa o ulohu Janosika uchadzalo viac amaterov, ale aj profesionalnych hercov. Este pred zacatim natacania Kuchta ma poziadal, aby som mu vypracoval treningovy plan posilnovania a pozval ma do Novej Dubnice a Ilavskej vaznice. Co som urobil. Stravil som vo vaznici s nim cely jeden pracovny den. Ci Kuchta zacal seriozne posilnovat a dvihat cinky, neviem. Mal seriozny umysel, ale pochybujem, ze sa posilnovaniu vaznejsie venoval. Uz vtedy Fero Kuchta radsej dvihal pohar s palenkou, ako cinku. Nechcem mu ublizovat, “o mrtvych len v dobrom”, ale faktom ostane, ze Fero mal celozivotny problem s alkoholom, ktory urcite pomohol skratit jeho plodny zivot, ked umrel este pred dosiahnutim 50-tky. Fero bol vynikajuci clovek, kamarat a prvotriedny lekar! Skoda, ze tak skoro odisiel z tohoto sveta!

Milan Jablonsky